Klubweb.cz - profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Ceník a objednávka na www.klubweb.cz | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Historie hokeje v Turnově (díl 3.)

17.08.2018 | Libor Šlechta

V tomto díle historie hokeje našeho klubu přinášíme pohled na sezóny 1935-36 a 1936-37.

1935/36 Mistrovství severočeské župy - 3. ligová úroveň:

Na valné hromadě župy, konané dne 10.11.1935, byl do čela župy zvolen Dr. Fleicchman (LTC Turnov), místopředsedou byl zvolen továrník Pitaš (SK Turnov), sekretářem a předsedou hrací komise J. Řehák (SK Turnov) a členem župního výboru pan Podvinec (LTC Turnov). Turnov tak měl velké zastoupení v orgánech hokejové župy.
V Turnově byla zrušena dvě kluziště a to kluziště u sokolovny a v kasárnách. SK Turnov se v této sezóně rozhodl hokej nehrát a tak nebyl zařazen do žádného mistrovství v župě. Nakonec se SK Turnov rozhodl hokej nehrát vůbec, aby se netříštily síly mezi SK Turnov a LTC Turnov. Na schůzce klubů SK a LTC Turnov se zástupci klubů dohodli na spolupráci ohledně zimních sportů v Turnově. Bylo naplánováno, že v příští sezóně se založí sportovní klub, který by sdružil všechny zimní sporty pod jednu hlavičku, toto stanovisko bylo pak předneseno mateřským ústředím jednotlivých klubů. Podle následující sezóny k založení jednoho klubu pro zimní sporty v Turnově nedošlo.
Před touto sezónou byla provedena reorganizace v hokejovém mistrovství. Nově se mistrovství dělilo na tři úrovně. 1. úroveň - mistrovství podle žup, 2. úroveň - divizní mistrovství a 3. úroveň – ligové mistrovství o titul mistra ČSR. Celkem byly ustanoveny čtyři divize a to dvě v Čechách, jedna divize Moravskoslezská a divize Slovensko-Podkarpatská. V naší oblasti byla ustanovena Východočeská divize, která měla zahrnovat severočeskou, východočeskou a část pražské župy. Ve východočeské divizi měly startovat, podle výsledků z minulé sezony, tyto kluby: BK Mladá Boleslav, LTC Pardubice, Slavie Praha, Smíchov Praha a ČASK Praha. Proti diviznímu rozdělení protestovali činovníci pražské župy, protože mistrovství pražské župy bylo v té době už rozehráno a pražské kluby měly platné smlouvy s provozovatelem jediného umělého kluziště v Československu a to v Praze na Štvanici. Nakonec byly divize rozehrány, ale mistrovství pražské župy v tomto ročníku bylo sehráno podle původního modelu. Ve východočeské divizi došlo pravděpodobně jen na zápas BK Mladá Boleslav – LTC Pardubice.
Původně, po ustanovení divizí, se mělo hrát v župě jenom okrskové mistrovství bez rozdílu jestli se jednalo o kluby I. nebo II. třídy. Proti tomuto rozdělení protestovaly kluby bývalé první třídy a to LTC Turnov, Dolnobousovský SK a ZK Jičín. Protest byl uznán a nově bylo stanoveno, že první třída bude mít 5 klubů a to LTC Turnov, Dolnobousovský SK a ZK Jičín, další dva kluby měly vzejít z kvalifikačních zápasů. První dvojce kvalifikace byla SKI Jilemnice a Sparta Kopidlno a druhá dvojce SK Rapid Růžodol a SK Kosmonosy, není známo na kolik zápasů se v kvalifikaci hrálo. Druhá třída byla rozdělena dle okrsků. LTC Turnov byl dle dobového tisku brán jako největší favorit na zisk mistrovského titulu v župě. Bohužel v této sezóně povětrnostní podmínky hokeji moc nepřály, podle dobového tisku v zimě skoro nemrzlo. Turnov pravděpodobně neodehrál ani jeden mistrovský zápas. Dle kroniky HC Jičín sehrál ZK Jičín jen tři utkání z toho jediný mistrovský zápas s týmem Jilemnice. Dolnobousovský SK sehrál čtyři utkání z toho žádný mistrovský. Mistrovství pravděpodobně nebylo dohráno a po sezóně bylo patrně anulováno.

Zápasy kvalifikace o I. třídu:
 • SKI Jilemnice poráží Spartu Kopidlno
 • SK Rapid Růžodol poráží SK Kosmonosy

Týmy I. třídy: LTC Turnov, Dolnobousovský SK, ZK Jičín, SKI Jilemnice a SK Rapid Růžodol.

Zápasy I. třídy:
 • ZK Jičín – SKI klub Jilemnice 4:1 (není zřejmé, kdy a kde se utkání hrálo)

Přátelské zápasy:
 • Velké Hamry – LTC Turnov kombinovaný 4:2, Turnov nastoupil ve velice kombinované sestavě a tak to vlastně není porážka prvního mužstva (hráno pravděpodobně koncem roku 1935)
 • LTC Turnov – SK Bakov nad Jizerou 1:1 (0:1, 1:0, 0:0) rozhodčí: Kosnar, poměrně dobrý zápas, hosté byli herně lepší, ale rozhodčí neuznal regulérní branku Turnova, Turnov: Hejdánek, Mazánek, Wachtl, Matějíček, Schömmer, Roštejnský, Košek a Dědeček (hráno pravděpodobně 8.2. nebo 9.2.1936)
 • SK Rapid Růžodol – LTC Turnov 3:7, ?? – Roštejnský, Košek, Wachtl, Schömmer, ??, utkání se mělo hrát jako mistrovské, protože se nedostavil delegovaný rozhodčí pan Kotrč tak utkání bylo odehráno jako přátelské, jako celek byl Turnov v poslední třetině lepším týmem (hráno 16.2.1936)

zdroj: Pojizerské listy – rok 1935 a 1936

zdroj: Národní listy – rok 1935
zdroj: Lidové noviny – rok 1935
zdroj: 02/2012 – Bousovák
zdroj: https://www.hockeyarchives.info/Tchecoslovaquie1936.htm
zdroj: http://internationalhockey.wikia.com/wiki/1935-36
_Czechoslovakia_season

zdroj: http://internationalhockeywiki.com/ihw/index.php?title=1935-36
_Czechoslovakia_season#Northeast_Bohemia_Championship
zdroj: https://theses.cz/id/do7e4j/STAG81534.pdf
zdroj: https://ludja31.webnode.cz/muzi-a-tym/a1927-1936/


1936/37 Mistrovství severočeské župy - 3. ligová úroveň:

Nově byla ustanovena celorepubliková státní liga. BK Mladá Boleslav byla zástupcem župy v nejvyšší republikové soutěži. V naší oblasti se také hrála severovýchodočeská divize, která byla rozdělena na jižní a severní část. V jižní skupině startovala mužstva: LTC Pardubice, SK Jihlava, SK Hlinsko a APK Častolovice, v severní skupině startovala mužstva: SK Dvůr Králové, Sparta Poděbrady, Polaban Nymburk a SK Petrof Hradec Králové.
Mistrovství severočeské župy se hrálo v čtyřech okrscích a to v okrsku turnovském, jičínském, dolnobousovském a v okrsku kosmonovském. Vítězové jednotlivých okrsků se pak utkali ve finále o mistra župy, jakým způsobem bylo finále župy organizováno, nebylo dohledáno. Mistr župy pak postoupil do divize.
SK Turnov před touto sezónou rozprodával zařízení pro hokej včetně osvětlení.

Týmy turnovského okrsku: LTC Turnov, SK Železný Brod a SK Rapid Růžodol.

Zápasy turnovského okrsku:
 • LTC Turnov – SK Rapid Růžodol 1:3 (0:2, 0:1, 1:0) Schömmer - ??, ??, Rapid se představil v Turnově v nejlepším světle, překvapující porážka Turnova, Turnov: Tichý, Formánek, Dědeček, Wachtl, Schömmer, Roštejnský, Klofec a Soukup (hráno pravděpodobně 9.1. nebo 10.1.1937)
 • SK Železný Brod – LTC Turnov 3:7, Turnov předvedl v Železném Brodě dobrou hru (hráno pravděpodobně 9.1. nebo 10.1.1937)
 • SK Železný Brod – SK Rapid Růžodol ?:? (není známo, kdy a kde se utkání hrálo)

Vítězem turnovského okrsku se stal SK Rapid Růžodol a postoupil do finále župního mistrovství.

Týmy jičínského okrsku: SK Jičín, SK Stará Paka a ČSK Jilemnice.

Zápasy jičínského okrsku:
 • ČSK Jilemnice – SK Jičín 2:4 (1:0, 1:0, 0:4) není známo jestli se jednalo o mistrovský zápas (hráno pravděpodobně 16.1.1937)
 • SK Jičín – SK Stará Paka 2:3 (0:1, 0:0, 1:3) není známo jestli se jednalo o mistrovský zápas (hráno 17.1.1937) 
 • SK Stará Paka – ČSK Jilemnice ?:?(není známo, kdy a kde se utkání hrálo)

Vítězem jičínského okrsku se stal SK Jičín a postoupil do finále župního mistrovství.

Týmy dolnobousovského okrsku: Dolnobousovský SK, Sparta Kopidlno, Dymokurský FK a SK Bobnice.

Zápasy dolnobousovského okrsku:
 • Dolnobousovský SK – Sparta Kopidlno 4:2 (není známo, kdy se utkání hrálo)
 • Dolnobousovský SK – SK Bobnice 6:2 (není známo, kdy se utkání hrálo)
 • Dymokurský FK – Dolnobousovský SK ?:? (není známo, kdy a kde se utkání hrálo)
 • SK Bobnice – Sparta Kopidlno ?:? (není známo, kdy a kde se utkání hrálo)
 • Dymokurský FK – SK Bobnice ?:? (není známo, kdy a kde se utkání hrálo)
 • Dymokurský FK – Sparta Kopidlno ?:? (není známo, kdy a kde se utkání hrálo)

Vítězem dolnobousovského okrsku se stal Dolnobousovský SK a postoupil do finále župního mistrovství.

Týmy kosmonovského okrsku: SK Kosmonosy, SK Bakov nad Jizerou a Mnichovohradišský SK.

Zápasy kosmonovského okrsku:
 • Mnichovohradišský SK – SK Kosmonosy ?:? (není známo, kdy a kde se utkání hrálo)
 • Mnichovohradišský SK – SK Bakov nad Jizerou?:? (není známo, kdy a kde se utkání hrálo)
 • SK Kosmonosy – SK Bakov nad Jizerou ?:? (není známo, kdy a kde se utkání hrálo)

Vítězem kosmonovského okrsku se stal SK Bakov nad Jizerou a postoupil do finále župního mistrovství.

Mistrovství župy se dohrávalo až v následující sezóně, jakým systémem se hrálo nebylo dohledáno. Pravděpodobně se hrálo semifinále a pak finále.

Zápasy mistrovství župy:
 • SK Rapid Růžodol – Dolnobousovský SK 3:0, pravděpodobně se jednalo o semifinále (není zřejmé, kdy a kde se utkání hrálo, hrálo se před 14.1.1938)
 • SK Jičín – SK Bakov nad Jizerou 1:0, pravděpodobně se jednalo o semifinále (hráno 6.1.1938)
 • SK Jičín poráží SK Rapid Růžodol, pravděpodobně se jednalo o finále (není známo, kdy a kde se utkání hrálo)

Výsledky dalších zápasů nebyly dohledány, ale SK Jičín se stal mistrem župy a postoupil do divize.

LTC Turnov měl v této sezóně hodně smůly, protože nemohl postavit nejsilnější mužstvo hlavně v zápase s SK Rapidem Růžodol. Tento mistrovský zápas musel Turnov absolvovat s náhradníky, což ho stálo účast v semifinále župního mistrovství. Příčinou byl nepořádek na hokejovém svazu, protože řádně připravené a několikrát urgované legitimace přišly do Turnova dva dny po zápase s Rapidem. Oslabený tým tak nenaplnil očekávání veřejnosti.

Přátelské zápasy:
 • LTC Turnov – SK Bakov nad Jizerou 0:2 (0:1, 0:0, 0:1) Turnov, zřejmě po silvestrovské náladě hrál slabě, Turnov: Tichý, Wachtl, Dědeček, Schömmer, Roštejnský, Matějíček, Klofec a Soukup (hráno 1.1.1937)
 • SK Železný Brod - LTC Turnov 4:12 (3:2, 1:4, 0:6) ?? – Roštejnský 6, Schömmer 3, Klofec 2, Soukup, hosté se postupně rozehráli a postupně ovládli pole, Turnov: Tichý, Dědeček, Schömmer, Roštejnský, Matějíček, Klofec a Soukup (hráno 1.1.1937)
 • LTC Turnov - HOVS Praha 0:3 (0:2, 0:1, 0:0) rozhodčí: Kosnar, hosté podali v Turnově dobrou kombinační hru, zápas byl vyrovnaným bojem, Turnov: Tichý, Wachtl, Dědeček, Roštejnský, Schömmer, Klofec, Soukup a Košek (hráno 2.1.1937)
 • LTC Turnov – SKI Jilemnice 3:0, Roštejnský 2, Schömmer, rozhodčí: Salač, Turnov vyhrál po zásluze lepší hrou a střelbou, Turnov: Tichý, Košek, Soukup,Wachtl, Schömmer, Roštejnský a Klofec (hráno 3.1.1937)
 • LTC Turnov – Gablonzer EV 2:3 (0:1, 1:2, 1:0) rozhodčí: Černý, Turnov po skvělém, jistě nejlepším zápase v sezóně těsně prohrál (hráno 6.1.1937)
 • LTC Turnov – Studenti Turnov 9:4 (4:0, 4:1, 1:3) rozhodčí: Kosnar, studenti se rozehráli teprve v poslední třetině. (hráno pravděpodobně 7.1.1937)
 • LTC Turnov – Dolnobousovský SK 1:0, Schömmer, Turnov podal poměrně slabý výkon, nastoupil s náhradníky (hráno pravděpodobně 23.1. nebo 24.1.1937)
 • LTC Turnov – SK Kosmonosy 8:5, Schömmer 3, Soukup 2, Klofec, Roštejnský, Franta - ??, ??, rozhodčí: Kosnar, Turnov vyhrál zaslouženě, ale úroveň hry opět nebyla valná, Turnov: Tichý, Mareš, Franta, Klofec, Schömmer, Roštejnský, Soukup a Švorc (hráno pravděpodobně 23.1. nebo 24.1.1937)
 • Gablonzer EV - LTC Turnov 7:0 (2:0, 0:0, 5:0) Turnov dokonale zklamal a zaslouženě prohrál (hráno pravděpodobně od 25.1. do 28.1.1937)
 • LTC Turnov – Sparta Kopidlno 2:2, Schömmer 2 - ??, Turnov hrál jako celek a to dobře (hráno pravděpodobně 30.1. nebo 31.1.1937)
 • LTC Turnov – SK Stará Paka 5:2, Schömmer 2, Roštejnský 2 - ??, ??, Turnov podal výborný výkon, Turnov: Tichý, Soukup, Dědeček, Klofec, Schömmer, Roštejnský a Švorc (hráno 31.1.1937)

zdroj: Pojizerské listy – rok 1936 a 1937
zdroj: Lidové noviny – rok 1937
zdroj: Národní listy – rok 1937
zdroj: Národní politika – rok 1937
zdroj: Polední list – rok: 1937
zdroj: 02/2012 – Bousovák
zdroj: http://internationalhockey.wikia.com/wiki/1936-37_Czechoslovak_Regional_Leagues
zdroj: http://internationalhockeywiki.com/ihw/index.php?title=1936-37_Czechoslovak
_Regional_Leagues#Northeast_Bohemian_Championship
zdroj: https://theses.cz/id/do7e4j/STAG81534.pdf

 
Utkání
Muži A | Pátek 22.03.2019, 19:00
HC Turnov 1931 - HC Stavební stroje Jičín
3:5 (1:2, 0:0, 2:3)
 
Starší žáci | Neděle 24.03.2019, 12:15
HC Nová Paka - HC Turnov 1931
14:2 ()
 
Mladší žáci | Neděle 24.03.2019, 10:30
HC Nová Paka - HC Turnov 1931
4:7 (0:2 3:2 1:3)
 
Přípravka - 4. třída | Neděle 17.02.2019, 12:00
HC Turnov 1931 - HC Lomnice nad Popelkou
5:2 ()
 
Přípravka - 3. třída | Neděle 09.12.2018, 11:00
TJ HC Jablonec nad Nisou - HC Sršni Turnov 1931
4:5 ()
 
Přípravka - 3. třída - 2 | Neděle 07.10.2018, 12:00
HC Sršni Turnov 1931 - 2 - HC Česká Lípa - 1
10:7 ()
 
Přípravka - 2. třída | Neděle 04.02.2018, 12:30
HC Sršni Turnov 1931 - HC TS Varnsdorf
7:1 ()
 
Veteráni | Sobota 21.10.2017, 14:00
HC Turnov 1931 - Alvesta SK
7:9 ()
 
 
HC Turnov 1931 - www.hcturnov.cz, kontakt: info@hcturnov.cz, administrátor: admin@hcturnov.cz     RSS